Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

W Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego we wtorek 2 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014/15 dla uczniów, rodziców i nauczycieli wszystkich szkół Bednarskiej. Wyjątkowego roku z racji 25-lecia istnienia!
Inaugurację rozpoczął indyjski "Hymn Pouczenia o Wzajemnej Życzliwości".  Ten starożytny tekst liczy sobie 3,5 tys. lat. Podjął się jego przetłumaczenia Prof. M.Krzysztof Byrski. Hymn wykonał zespół w składzie: chór, bębny, pianino, flet poprzeczny. Dyrygowała Pani Aga Viburno. Trzeba nadmienić, że zespół wokalny składał się z nauczycieli i pracowników naszych szkół oraz uczniów Gimnazjum Raszyńska oraz Liceum Bednarska. Na flecie zagrała Mela Pol; przy pianinie Zuza Żurawska, bębny: Michał Dębski, Ada Wośko i Dodos - nasz pan od muzyki.
Po występie przyszedł czas na przemówienie pani minister edukacji narodowej Joanny Kluzik Rostkowskiej, Krystyny Starczewskiej oraz pana Jana Wróbla.
Wykład inauguracyjny poprowadził pan M. Krzysztof Byrski, były ambasador RP w Indiach.Tematem wykładu była geneza powstania hymnu, który został ogłoszony hymnem zespołu szkół Bednarska.

Poniżej kilka wybranych wersetów:
1. Niechaj serdeczność oraz jednomyślność, A także zgodę, pośród was utwierdzę!
Jeden drugiego opieką otoczcie, Jak nieubojna cielątko zrodzone!

2. Niechaj syn ojcu swemu będzie wierny! I z matką niechaj jednomyślny będzie!
Żona mężowi swemu miodopłynne, Pokoju pełne niechaj prawi słowa!

6. Wspólne niech będzie jadło i wodopój. Niech do wspólnego jarzma was zaprzęgnę
Jak szprychy z piastą łączą się dokoła, Tak pogodzeni razem ogień czcijcie!

7.Ja myślą wspólną wszystkich was połączę! Zaklęciem zgody wszystkich was jednoczę Nieśmiertelności, jak niebianie strzeżcie! Rano i wieczór bądźcie dobrej myśli!

Uroczystość była też okazją do wręczenia corocznej nagrody Kalos Kagathos, wg pomysłu Pana Marka Górnickiego, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w nauce, sporcie oraz zaangażowanie społeczne. Laureatami tej nagrody zostali; Weronika Orłowska i Eryk Baczyński. Od następnego roku nagroda będzie przyznawana tylko jednej osobie.

Życzymy wszystkim wyjątkowo udanego roku szkolnego, wypełnionego zarówno ciężką pracą jak i dobrą zabawą.