Spotkanie z Dziećmi Maharadży

2 lipca 2017 nasze Gimnazjum na Raszyńskiej gościło niezwykłe osoby: panią Krystynę Woronowicz i pana Wiesława Stypułę. Spotkali się oni po raz pierwszy od czasów wspólnego pobytu w Balachadi k/ Jamnagaru w Indiach. Są to adoptowani przez patrona naszej szkoły Maharadżę Jam Saheba Digvijay Sinji, wychowankowie.

Pani Krystyna od zakończenia II Wojny Światowej mieszka w Argentynie. Przywiozła ze sobą wiele pamiątek z czasów pobytu w Indiach, w tym sporą kolekcję zdjęć oraz świadectwa ukończenia poszczególnych klas, z radością udostępniła je wszystkim uczestnikom spotkania. Dowiedzieliśmy się również o wojennych losach rodziny pani Krystyny: dużą część rodziny straciła na Syberii, jej samej wraz z mamą (Wandą Woronowicz) udało się wydostać ze Związku Radzieckiego i ostatecznie osiąść na kilka lat w Balachadi, gdzie pani Wanda dołączyła do grona polskich nauczycieli. Tata pani Krystyny, jako żołnierz Armii Generała Andersa, nie mógł powrócić bezpiecznie do powojennej, komunistycznej Polski, dlatego też po krótkim pobycie w Wielkiej Brytanii wyjechali do Argentyny, gdzie pomocy udzieliła im miejscowa Polonia.


Na zdjęciu od lewej: Weronika Makar, córka repatriantów z Argentyny, wnuczka pani Krystyny - Elena, Paula jej mama, Bartłomiej Pielak - dyrektor Gimnazjum Hispaniola
Pani Krystyna bardzo dobrze wspomina indyjski epizod ze swojego dzieciństwa. Po obejrzeniu filmu „Little Poland in India” dowiedziała się o istnieniu szkoły w Warszawie, noszącej imię Maharadży Jama Saheba Digvijay Sinji. Napisała przez FB wiadomość do I Społecznego LO, informując o swoim przyjeździe do Polski. Szczęśliwie się złożyło, że jej kolega z dzieciństwa, pan Wiesław Stypuła, przyjaciel Gimnazjum na Raszyńskiej, mógł wziąć udział w spotkaniu zorganizowanym specjalnie dla nich. Dla obojga znajomych z dzieciństwa, dla ich rodzin oraz dla międzybednarskich gości, była to niezwykle poruszająca chwila. - pani Krystyna Woronowicz z córkami i wnuczką.
Dzieci Maharadży oglądają pamiątkowe zdjęcia.

Od lewej stoją: Paula i Eva - córki Krystyny Woronowicz, Bartłomiej Pielak - dyrektor Gimnazjum Hispaniola, Magdalena Kiziukiewicz, Elena - wnuczka Pani Krystyny, Kasia - wnuczka Wiesława Stypuły, żona Wiesława Stypuły, Ewa Korulska - dyrektor Gimnazjum Startowa, Anna Derda, Maria Kotowska - Dyrektor Zarządu TP ISLO, siedzą Krystyna Woronowicz i Wiesław Stypuła - dzieci Maharadży, Krystyna Starczewska - założycielka I SLO i Gimnazjum Raszyńska.
tekst: Barto Pielak

Komentarze

Popularne posty