Szkolna wycieczka na Litwę

We wrześniu tego roku, a dokładniej od 20 do 22 września 2018 roku w ramach fakultetu geograficznego miała miejsce wycieczka na Litwę pod nazwą „Litewski Express”. W pierwszym dniu, po dość długiej podróży dotarliśmy do słynnych Druskiennik - pięknego uzdrowiska położonego nad Niemnem. Wjechaliśmy górską gondolką na szczyt, na którym został zbudowany stok narciarski wraz z torem dla gokartów. Ze szczytu roztaczał się wspaniały widok na otaczający rzekę krajobraz.

Drugiego dnia zwiedziliśmy historyczne Wilno leżące na rzeką Wilią – stolicę Litwy. Z Wilnem związanych było wielu sławnych Polaków takich jak: Józef Piłsudski, Ignacy Domeyko, Konstanty Ildefons Gałczyński, Józef Ignacy Kraszewski, Joachim Lelewel, Czesław Miłosz, Ignacy Potocki, Lew Sapieha, Piotr Skarga, Juliusz Słowacki, Jędrzej Śniadecki, Zygmunt Vogel, Emilia Plater. Zobaczyliśmy tam Plac Kościelny z usytuowaną na nią Bazyliką św. Stanisława i św. Władysława, gotycką Ostrą Bramę wraz z fragmentem muru obronnego, gotycki Zamek Górny wraz Basztą Giedymina, z 1409 roku. W mieście jest także Zamek Dolny – rekonstrukcja dawnej siedziby Wielkich Książąt Litewskich i Królów Polskich – wchodzi on w skład zespołu zamkowego. Wilno jest wielkim ośrodkiem religijnym. Mówi się, że zostało zbudowanych tam ponad 40 kościołów rzymskokatolickich a niektóre mieliśmy przyjemność zobaczyć tj. późnogotycki kościół św. Anny, barkowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, kościół św. Mikołaja. Zaskoczeniem dla nas był dostęp do Pałacu Prezydenckiego – każdy mógł podejść aż do drzwi budynku. Pałac jest oficjalną rezydencją głowy państwa mieszczącą się na starówce. Zobaczyliśmy także dwa szczególnie ważne miejsca dla Polaków czyli dom Adama Mickiewicza, gdzie są przechowywane jego dawne zapiski i korespondencje oraz zabytkowy cmentarz na Rossie, składający się z czterech części. Pochowane są tam postacie polskiej, litewski czy białoruskiej historii a także polscy żołnierze walczący u boku Piłsudskiego. 
W sobotę odwiedziliśmy Troki - małe miasteczko położone niedaleko Wilna sławne ze zbudowanego tam zamku, wzniesionego przez księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda w XIV-XV w. Zamek był bardzo ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jest on dość nietypowy, gdyż został zbudowany na wyspie, na jeziorze Galwe, połączonej dwoma mostami ze stałym lądem. Zamek został przepięknie odnowiony, a w jego wnętrzu możemy podziwiać wiele eksponatów i dowiedzieć się na temat jego historii. Naszą wizytę uatrakcyjnił pokaz broni i demonstracja ich używania w walce przez dwóch żołnierzy. Niestety to był ostatni punkt naszej wycieczki i po czasie wolnym wróciliśmy do Warszawy. Jednym słowem wycieczka była bardzo udana. 

Komentarze

Popularne posty