Bal karnawałowy dla dzieci uchodźców

W lutym 2020r. w naszej szkole odbywała się niecodzienna impreza.
Nasz projekt nosił nazwę "Poznajmy się - bal karnawałowy dla uchodźców" był realizowany we  współpracy z Fundacją ARTE w ramach programu "Aktywna Warszawska Młodzież", współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.
Koordynatorami projektu byli Nicole Ronaz, Karolina Radziejewska oraz Meyerbek Hasanov.

Dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu wolontariuszy oraz nauczycieli impreza była ciekawa i udana.
Maluchy przybyły w liczbie ok. 100 trzema autokarami. Taka też była liczba ośrodków dla uchodźćów, z których przybyli. Przed szkołą czekali na nich wolontariusze, którzy podzielili dzieci w małe grupy. We wcześniej udekorowanych i przygotowanych klasach odbywały się gry i zabawy dla najmłodszych.

Dużym wsparciem była młodzież - absolwenci naszej szkoły, którzy biegle władali językiem małych dzieci uchodźców. Na każde dziecko czekał poczęstunek oraz prezent. Dla mam i opiekunów  zorganizowaliśmy kawiarenkę w starej auli. Opiekowała się nią klasa Shanti. Uczniowie przygotowali słodkości, kawę, herbatę i zimne napoje.

Przysłowiowym gwoździem programu było spotkanie wszystkich dzieci na sali gimnastycznej. Na początku dzieci obejrzały przedtawienie w wykonaniu Teatru "Sami Sobie" z Tarczyńskiej 11. Opowieść w ich wykonaniu traktowała o magicznych podróżach Trzech Króli. Miło było patrzeć na twarze maluchów zaczarowane opowieścią.

Następnie nasi koledzy i koleżanki zaprezentowali swoje piosenki. Justeen zaśpiewał piosenkę Eminema, a Małgosia wybrała polski repertuar.Na zakończenie odbyły się wspólne tańce i zabawy. Dużym powodzeniem cieszyła się Lezginka - taniec kaukazki.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w organizacji takiej imprezy. Od samego początku wymagała ona dużego zaangażowania i dobrego przygotowania. Dużo czasu zajęło nam sprzątanie. Jednak było ono dobrze zorganizowane. Nieoceniona też była pomoc dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły.

Dzięki projektowi dowiedzieliśmy się wiele o mniejszościach narodowych przybywających do Warszawy. Mogliśmy zintegrować się z grupą dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Nauczyliśmy się też współpracy w grupach.
Jeszcze raz dziękujemy Fundacji Arte za wszelką pomoc.

fot. Pola Szczycińska, Timur Jaliew

Komentarze

Popularne posty