Erasmus - Warsaw Project Meeting

W dniach 2-6 marca gościliśmy w Warszawie uczestników projektu ERASMUS, w którym brali udział uczniowie z nastepujących krajów: Hiszpania / Francja / Niemcy / Polska.

Dzień pierwszy - poniedziałek
Pierwszy dzień spędzony wspólnie był dość intensywny dla całej grupy. Wczesne wstawanie, późne kończenie zajęć sprawiło, że wiele osób marzyło o szybkim powrocie do domu. Mimo, że nasi goście dopiero co przyjechali, nie mogliśmy zmarnować ani chwili.


Po porannym powitaniu w szkole i krótkich zabawach integracyjnych, cała 60 - osobowa grupa udała się na spotkanie do Warszawskiego Pawilonu Architektury "Zodiak" w Pasażu "Wiecha",  gdzie zapoznała się nie tylko z historią Warszawy od początku istnienia miasta do czasów współczesnych, ale przede wszystkim mogła poszerzyć swoje wiadomości z zakresu urbanistyki oraz rozwoju stolicy, oraz wpływu społeczeństwa na zachodzące zmiany.
Wszystko to w miłej, przyjacielskiej atmosferze i oczywiście w języku angielskim.


Po spotkaniu w "Zodiaku" szybki spacer do Pałacu Kultury i Nauki, wjazd na taras widokowy i podziwianie wciąż zmieniającej się panoramy Warszawy. Wygoniena z tarasu przez wiatr i deszcz, cała grupa udała się do Pawilonu Edukacyjnego "Kamień" na praskim brzegu Wisły, gdzie w nowo otwartym pawilonie, dzięki uprzejmości Zarządu Zieleni M.St. Warszawy nie tylko obejrzała ciekawą prezentację o działalności ZZW ale też zapoznała się z programem Natura 2000 realizowanym przez ZZW w kierunku ochrony dzikich ptaków, i kształtowaniu terenów okalających Wisłę.


Co więcej mogła bezpośrednio doświadczyć spotkania z terenami przywracanymi do stanu naturalnego i ptakami zamieszkującymi mierzeje wiślane.
Wspaniałe przyjęcie, otwartość i zaangażowanie osób prowadzących spotkanie, niesamowita gościnność i ciepły kąt, który ciężko było opuścić udając się do ostatniego punktu poniedziałkowego programu - Jazdowa.

Jazdów wywarł na wielu osobach niesamowite wrażenie, mimo że zmęczeni i myślący już o powrocie do domu. To miejsce ogólnodostępnych działań społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych, pełne otwartości i radości osób działających na rzecz społeczności warszawskiego osiedla drewnianych domków fińskich. Serce miasta a jednak krajobraz wiejski. Niesamowite przeżycie, społecznicy-pasjonaci oprowadzający nas i opowiadający o tym terenie. Niesamowita przygoda w środku miasta do późnych godzin popołudniowych.

To był zdecydowanie męczący długi dzień, ale warty każdej swojej chwili.

Wtorek to czas nowych wyzwań, doświadczeń i wartości poznawczych, spędzony na poznawaniu Warszawy z innej strony, nieznanej również dla naszych uczniów. Czas historii i informacji o miejscach niby znanych i mijanych dość często, a tak naprawdę często obcych.

Rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Foksal, Stare Miasto a potem przejazd na prawy brzeg Wisły i odkrywanie Warszawskiej Pragi. Długi spacer przy niezbyt sprzyjającej pogodzie, ale pełen różnorodnych doznań.  Obiad w Kuchni Czerwony Rower na ul. Targowej był nie tylko wspaniałym odpoczynkiem przy dobrym domowym jedzeniu, ale również miejscem gdzie uczestnicy wycieczki poznali niesamowitą historię tego miejsca i zaznajomili się z misją Stowarzyszenia, która tę Kuchnię prowadzi. 

W międzyczasie wizyta w Muzeum Warszawskiej Pragi przybliżyła uczestnikom Projektu historię prawobrzeżnej Warszawy i pozwoliła na zapoznanie się z życiem mieszkańców Pragi.

Środowy dzień zaczął się dla wszystkich bardzo wcześnie, jako że już o 6.30 autokar ruszył w stronę Krakowa spod bramy Szkoły. Mimo że podróż była dość długa i nużąca wszyscy wysiedli w dobrych nastrojach na placu Centralnym w Nowej Hucie. Wspaniała ekipa przewodników, trzy zespoły działające równolegle eksplorując zakątki tej dzielnicy Krakowa i mnóstwo wrażeń w każdym odwiedzanym miejscu.
Plac Centralny i Aleja Róż z miejscem gdzie niegdyś stał pomnik Lenina, kościół Arka Pana, czołg IS2 na os. Górali, spacer osiedlami starej części Nowej Huty oraz zwiedzanie budynków administracyjnych dawnej Huty im. Lenina wraz ze schronem dowodzenia, to niesamowicie logistycznie dograny program, który pozwalał całej 60-osobowej grupie przemieszczać się z miejsca w miejsce, czerpiąc jak najwięcej z tej wizyty.
Mimo zmęczenia i zbliżającego się wieczoru, nie mogło zabraknąć również wizyty na Rynku Głównym Starego Miasta, gdzie uczestnicy Projektu mogli samodzielnie poznawać tę część Krakowa. Zmęczeni całodziennymi wędrówkami ale szczęśliwi powróciliśmy do domów w późnych godzinach nocnych. 

Ostatnie dwa dni spotkania projektowego to przede wszystkim warsztaty w szkole, gdzie w czterech grupach międzynarodowych młodzież skupiała się nie tylko na dotychczasowych aktywnościach tworząc końcowe prezentacje dotyczące Warszawskiej Pragi i innych zakątków Warszawy oraz Nowej Huty, ale również skoncentrowała się na analizie przebudowy Placu Narutowicza, rewitalizacji terenu wokół szkoły oraz tworzeniu modeli wybranego skrawka Warszawy dostarczając ich uczestnikom sporo frajdy.


Do tego niesamowita wizyta w Filtrach Lindleya w czwartkowe popołudnie, gdzie cała ekipa Erasmusowa oprowadzona została przez fantastycznych przewodników po unikalnym na skalę światową miejscu.


Tekst: Mariusz Kozłowski - polski koordynator projektu Erasmus

Komentarze

Popularne posty