Koncert w Ambasadzie Indii 2.10.2022

W tym roku Ambasada Indii zaprosiła uczniów BSP Terytorium Raszyńska na obchody urodzin Mahatmy Gandhiego w niedzielę 2 października o godzinie 17. Co roku uczniowie najmłodszych klas biorą udział w narodowym święcie Indii.

To czas na świętowanie i spotkanie z Panią Ambasador Indii - Nagmą Mohamed Mallick.

Tym razem w uroczystości mogli wziąć udział rodzice dzieci z klas 6.
Po powitaniu przez panią Ambasador odbyła się część artystyczna, której główną atrakcją był nasz koncert. W tym roku zaśpiewaliśmy Gayatri Mantrę oraz jeden z ulubionych Bhajanów Gandhiego - Raghupati. To wszystko w najstarszym języku świata - Sanskrycie. 

Po części artystycznej odbyła się część oficjalna oraz poczęstunek


 

Wszyscy wróciliśmy do domów weseli i dumni, że mogliśmy wystąpić w tak znakomitym miejscu.
Spytacie jak tam trafiliśmy? To wszysytko za sprawą patrona naszej szkoły - hinduskiego Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji.


Podczas drugiej wojny światowej przyjął on pod swoją opiekę tysiąc polskich sierot po syberyjskich zesłańcach. Dzieci opuściły Związek Radziecki wraz z armią gen. Andersa. Swoją decyzją Jam Saheb uratował je od śmierci głodowej. Kilku innych maharadżów hinduskich poszło w jego ślady oferując schronienie w sumie około pięciu tysiącom polskich sierot.

 

Maharadża zbudował dla dzieci szkołę i dom, zapewniając im możliwość wychowania w kulturze, religii i tradycji polskiej, a gdy prosowiecki rząd polski upomniał się o te dzieci Jam Saheb adoptował je wszystkie otwierając im drogę do edukacji i dalszego życia za granicą. Maharadża stworzył dla nich w Indiach prawdziwy dom, wychował je, wykształcił, dbając o zachowanie ich tożsamości religijnej i narodowej. Jego zasługi nie były w Polsce docenione. Uznaliśmy, że nadanie szkole jego imienia będzie najwłaściwszym wyrazem wdzięczności.

Komentarze

Anonimowy pisze…
Piękna historia. Dziękujemy. Ania i Piotr

Popularne posty